Problém so spánkom či zaspávaním má v dnešnej dobe (v západnej Európe) viac ako tretina ľudí. Na dobrý spánok vplýva množstvo faktorov, avšak dobrá správa je, že väčšinou si vieme spánok vylepšiť sami tým, že upravíme podmienky, v ktorých fungujeme.
Podľa prieskumov polovica ľudí so spánkovými poruchami nikdy neurobila nič pre to, aby to zmenili. A väčšina ľudí s týmito problémami nikdy o tom nepovedala svojmu doktorovi.
Keďže sa jedná o tak častý problém, rozhodli sme sa dať pre vás dokopy 6 tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť spánok
Narušené zaspávanie môže byť spôsobené aj nadmernou stimuláciou – či už je to rozptyľovanie sa na internete, prílišná konzumácia jedla či alkoholu alebo dynamické cvičenie neskoro večer. Odporúča sa aspoň 90 minút pred spaním fungovať len pri stlmenom svetle, už v pokojnejšom “nie moc interaktívnom móde” a ideálne obmedziť používanie elektroniky.
Na večer je dobré spomaliť. (A ideálne už vôbec nepracovať.) K relaxačnému módu napomôže napríklad teplá sprcha, príjemná jemná hudba, relaxačný čajík, prípadne tiež magnézium.
Taktiež je fajn robiť nejakú relaxačnú aktivitu, ktorá pomôže “vypnúť hlavu” a zmeniť myšlienky.
Pravidelný denný pohyb nielen harmonizuje mnohé funkcie tela, ukľudňuje myseľ, ale aj príjemne telo unaví. Vďaka dostatočnému pohybu cez deň, naše telo na večer “viac túži” a “potrebuje” oddychovať.
Niekedy podceňujeme prostredie, v ktorom spíme. Spálňa by mala byť čisté, tiché, jednoduché, tmavé, ale útulné miesto, kde sa s dôverou odovzdávame príjemným snom. Naviac, najlepšia teplota miestnosti na spánok je len 16-18 stupňov, takže pozor na prekúrené miestnosti.
Je dobré vedieť “vypnúť”, naučiť sa relaxovať a nenasledovať myšlienky (akceptovať ich, ale nerozvíjať ich) – táto schopnosť je veľmi účinná nielen pre bežný život, ale práve aj v procese zaspávania.
Ujednoťte si čas, kedy chodíte spávať a kedy cca vstávate. Telo si na tento rytmus zvykne a zaspávanie tak pôjde ľahšie. Ideálne je ísť spať do 23:00.
V mnohých prípadoch, kedy hľadáme upokojenie, či už je to bežná (ne)schopnosť vysporiadať sa so stresom, obavami a úzkosťami, alebo je to práve večerné zaspávanie, je potrebné v prvom rade vedieť sa zastaviť, spomaliť, spojiť sa s telom a dychom, a teda dostať sa z mysle do tela. Ak toto zatiaľ neviete, môže vám pomôcť na začiatok napríklad joga, kde sa naučíte pracovať s myšlienkami a dôverovať prítomnému okamihu.